Dunkel Nepomuk Norbert
Tudományos munkák, esszék, könyvek
Az alkotó ereje
Javított és bővített kiadás (2018.06.27)
Mert hiszen nem az ember kreatív, hanem maga az Univerzum az…
Ez a könyv azért született, mert a mai sötétségben a művészet eredete elveszett. A pszichiáterek egyszerű agyi zavarból, pszichopatológiából eredeztetik a műalkotásokat. Isten szép, de ügyetlen, mert képtelen két, teljesen egyforma pipacsot (Papaver orientale) teremteni. Ezt hívja úgy Dunkel, hogy a szabálytalan folytatás törvénye (divergens világ).
A könyv alaposan megvizsgálja a kreativitás jelenségét: a kvantummechanika, a genetika, a biológia, a lélektan, a filozófia oldaláról is. Igazán sokszínű könyv, nagyon okos könyv, miközben tárgyát megmeríti százféle fényben és látószögben, a végén műveltté válik az olvasó.
…minden, ami csak a kreativitással összefüggésben áll6…
Fantázia, játék, Isteni ihlető erő, esztétikum, a Lét és Tudat viszonya…
Pszichopaták-e az alkotók? (…) Kreatív-e maga az Univerzum? És… hogy Isten miért oly kétbalkezes, hogy nem képes két, egyforma pipacsot, vagy kavicsot teremteni? Benne van-e a génekben az ún. Szabálytalan folytatás törvénye??? Miért nem vagyunk szabadok, miért vagyunk tekintélyelvűek?? Megjelenik-e az Igazság/ a Világ, az alkotásokban (magas kultúra műveiben)?
Dunkel igazán kreatív, saját világlátása van, de ismeri másokét is. Igazán divergens gondolkodású elme. Jártas a biológiában, orvostudományban, a kozmológiában, filozófiában, s orgonaművész (tehát hiteles). Ahogy a matematika tanszékvezető, Dr. Prof. Hofmann Miklós mutatta be hallgatóinak az Egri Egyetemen, „Dunkel az utolsó, általam ismert élő polihisztor…”
0 hozzászólás